عابس
 
نویسندگان


استفاده صحیح از ماهواره، می تواند تاثیرات مثبتی در راستای افزایش معلومات داشته باشد و این در حالی است كه استفاده نادرست از آن می تواند بسیار مخرب باشد، لذا برخورد جدی با ماهواره، روزنه ای برای پیشرفت فرهنگ سازی دینی و مذهبی است.متاسفانه الگوگیری های غلط و ناصحیح به دلیل سهل الوصول بودن ماهواره به راحتی القا می شود. خشونت ها و رفتارهای نادرست ارائه می شوند. این ما هستیم كه باید پایه های فرهنگی مان را محكم كنیم وگرنه آسیب ها وجود دارند.

ممكن است یك دانش آموز برای ارائه یك تحقیق خوب سراغ اینترنت و ماهواره برود و یك دانش آموز دیگر ساعت ها وقتش را پای اینترنت و ماهواره به بطالت بگذراند.تمایلات انسان ها دو وجه دارد؛ یكی نیاز و دیگری خواسته است. نیازها همیشه در اولویت هستند. تخصص می خواهند و البته اطلاعات. اما خواسته ها با نیازها كاملامتفاوت هستند. ممكن است ما نیاز به استفاده از یك تكنولوژی را داشته باشیم و ممكن است بخواهیم برای اینكه در مسیر زندگی بیشتر به ما خوش بگذرد از یك تكنولوژی استفاده كنیم. اینها باید كاملااز هم تمیز داده شوند.علی زارعان، كارشناس ارشد رسانه در مورد روش های مقابله با آسیب های شبكه های ماهواره ای می گوید:« كودكان 20 برابر بیش از بزرگسالان از تلویزیون اثرپذیری دارند.وقتی در یك خانواده تماشای برنامه هایی مثل فارسی وان و جم ٰtv جزء فرهنگ عادی خانواده می شود باید به این عارضه هم توجه كنیم كه بیست برابر مادر، كودكش از آن اثر می پذیرد.وقتی موضوعی منع می شود، باید به سرعت برای آن جایگرین مشخص كنیم. منع منطقی تماشای برنامه های ماهواره ای باید با تشویق به تماشای برنامه هایی با كیفیت همراه باشد.عدم توانایی تعیین تكلیف والدین برای فرزندانشان یكی از ضعف هایی است كه سبب تماشای بی برنامه شبكه های ماهواره ای می شود.در بسیاری از فیلم های خارجی دیده ایم كه پدر و مادر برای تنبیه كودكانشان می گویند » حق نداری برنامه مورد علاقه ات را ببینی و تا فردا صبح نیز از اتاقت بیرون نیا« این نوع تنبیه در خانواده های ایرانی یك نوع شوخی تلقی می شود.

عدم كنترل فرزندان را نباید با مهربانی یكی دانست و والدین باید بتوانند برای فرزندانشان تعیین تكلیف كنند.ضعف دیگری كه سبب افزایش مخاطبان شبكه های نازل ماهواره ای شده است عدم تربیت سواد بصری است.سواد بصری عنصری كلیدی است كه باید به كودكان آموزش داده شود اما متاسفانه كودكان ما كمترین بهره را از این علم دارند.كودك ما باید بتواند یك اثر فاخر را از یك اثر ضعیف تشخیص دهند.[ یکشنبه 22 تیر 1393 ] [ 10:36 ق.ظ ] [ سرباز ولایت ]
.: Weblog Themes By salehon :.

درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic