عابس
 
نویسندگان
حجت‌الاسلام قرائتی در دیدار با حجت‌الاسلام حسن روحانی گفت: نماز مسئولین در جمع همکارانشان ریا نیست، به عبارت دیگر این کار خوب‌نمایی است نه خودنمایی. وی همچنین توصیه کرد در پروژه‌های مسکن مهر، واحدی به نام «خانه عالِم» در نظر بگیرند.
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۵ - 19 January 2015
حجت‌الاسلام قرائتی در دیدار با حجت‌الاسلام حسن روحانی گفت: نماز مسئولین در جمع همکارانشان ریا نیست، به عبارت دیگر این کار خوب‌نمایی است نه خودنمایی. وی همچنین توصیه کرد در پروژه‌های مسکن مهر، واحدی به نام «خانه عالِم» در نظر بگیرند.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، عصر روز گذشته جلسه هیئت وزیران با حضور مسئولان ستاد اقامه نماز کشور در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد که بیش از یک ساعت به موضوع اقامه نماز در دولت و جامعه پرداخته شد. این جلسه همزمان با اذان  مغرب آغاز و نماز مغرب به امامت حجت‌الاسلام حسن روحانی اقامه شد.

در این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز انتظارات و درخواست‌های ستاد متبوع خود را در حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور محترم مطرح کرد.

* صدها شهرک بی‌مسجد داریم

وی با ابراز خرسندی از حضور در جلسه هیأت دولت ابزار داشت: خداوند را شاکرم دقایقی در هیأت دولت فرصتی پیدا شد تا نکاتی را خدمت شما عرض کنم. ابتدا از زحمات ریاست جمهوری و هیأت دولت تشکر می‌کنم، تشکر من از کوثر نماز است: «انا اعطیناک الکوثر*فصل...» و مسئولیت و امکانات و محبوبیت شما کوثر است که شکرش نمازست. ما باید در همه مشکلات از نماز کمک بگیریم «اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ». نماز ذکر خداست به دلیل «اقم الصلوة لذکری» و بی‌توجهی به آن زندگی ما را پر از نکبت می‌کند «وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنکاً».

وی در ادامه افزود: اگر می خواهیم در مشکلات خدا ما رها نکند ما باید یاد او باشیم: «فاذکرونی اذکرکم». قرآن اولین وظیفه شما را اقامه نماز و زکات و امر به معروف دانسته است. مهمترین روزنه آسیب ها یا غفلت است یا شهوت و درمان غفلت نماز و درمان شهوت ازدواج است و هر دو یک اثر دارند با نماز که ذکر خداست «تطمئن القلوب» و با همسر «لتسکنوا الیها». اگر نماز را باید با شتاب خواند، اقدامات نمازی نیز باید با شتاب باشد. «حیّ علی الصلوة»

رئیس ستاد اقامه نماز در ادامه ابراز داشت: بحمدالله در ساخت مساجد، نمازخانه ها در جاده ها، در صدا و سیما و فیلم ها و اشعار و جشنواره ها و کتاب ها اقدامات بسیاری شده اما قرآن می فرماید باید روز به روز بهتر شد. «یا ایها الذین امنوا امنوا» زیرا ابزار غفلت هر روز توسعه می یابد که اگر اقدام جدی نشود خدای ناکرده مصداق این آیه هستیم «فخلف من بعدهم خلف اضاعوا الصلوه و اتبعوا الشهوات»

وی در ادامه سخنان خود در موضوع مسجد گفت: خداوند اول مسجد ساخت بعد شهر «ان اول بیت» ولی ما صدها شهرک بی مسجد داریم. ما حرفی نداریم شرمنده خدا، پیامبر و اهل بیت و شهدا باشیم ولی برای ما شرمندگی نزد شاه عباس خجالت آور است که او بگوید من برای تعداد کمی از زائران امام حسین بدون ماشین و قطار و نفت صدها سال قبل کاروانسراها ساختم ولی شما برای میلیون ها نسل نو آن هم برای نماز واجب باز هم عقب هستید.

* نماز مسئولین خوب‌نمایی است نه خودنمایی

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: دو رکعت نماز ظهر عاشورا آن هم در برابر ۳۰ تیر چه پیامی دارد؟ با اینکه همه مردم که به مکه می روند یا برای حج است یا عمره ولی بنیانگذار حج زن و بچه خود را در سرزمین بی آب و گیاه آواره کرد نه برای حج نه برای عمره بلکه برای نماز «ربنا انی اسکنت من ذریتی .... ربنا لیقیموا الصلوة». حج با تمام ستادها و بعثه ها و تبلیغات و بودجه ها و تدبیرها تنها قبله نماز است.

حجت‌الاسلام قرائتی در بحث اهمیت نماز ابراز داشت: ندای نماز از حین تولد با اذان در گوش نوزاد شروع می شود و تا ورود به قبر با ماست. نماز در طبیعت اثر می گذارد چه زمین لرزه باشد چه آسمان بی باران. نماز هم کلید بهشت است که قرآن به مؤمنینی که در نماز خاشع‌اند می فرماید «اولئک هم الوارثون الذین یرثون الفردوس» و هم ترک آن کلید دوزخ است «ما سلککم فی سقر قالوا لم نک من المصلین» حضرت علی علیه السلام در نامه 27 خطاب به محمد بن ابی بکر می فرماید: «واعلم ان کل شی ء من عملک تبع لصلاتک»اولین سوال در قیامت نماز است. «اول ما یحاسب به العبد الصلوه». پیامبر نیز در آخرین لحظات عمرشان کلمه نماز را تکرار کردند تا از دنیا رفتند.

وی در ادامه افزود: نماز مسئولین در جمع همکارانشان ریا نیست به عبارت دیگر این کار خوب‌نمایی است نه خودنمایی. این کار شما امر به معروف عملی است. (خدا نیز در آیه صلوات ابتدا خودش صلوات می فرستد بعد به دیگران بخشنامه می کند.) اگر برای نماز هزینه بگذارید در عوض هزینه های دادگاه، طلاق، اعتیاد، انحرافات اقتصادی و اخلاقی کاهش می یابد.

ایشان در ادامه گفتند: نماز دولتی نشود ولی دولت نمازی شود. هر وزیری یک جلسه با معاونان خود مخصوص نماز حداقل هر فصل یکبار داشته باشد. اسناد بالادستی برای هر دستگاه از پیام مقام معظم رهبری و آیین نامه توسعه و ترویج نماز آماده شده که از آن استفاده شود. بحمدالله در سلامت جسمی گام های تازه ای برداشته اید پس در سلامت معنوی نیز کاری انجام دهید. (در قرآن 115 بار کلمه دنیا آمده و 115 بار کلمه آخرت) .

* درنظرگرفتن «خانه عالِم» برای مسکن مهر

رئیس ستاد اقامه نماز در ادامه انتظارات خود را از برخی دستگاهها این گونه مطرح کرد: وزارت آموزش و پرورش، علوم، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی کاری ویژه برای نماز انجام دهند. ستاد نماز کارهای خود را با کمسیون فرهنگی مطرح می کند بنابراین هر چه آنجا مصوب شد مصوبه دولت باشد. در مسکن مهر و امثال آن به تناسب جمعیت، واحدی به نام «خانه عالم» در نظر گرفته شود. قوانینی برای ازدواج که «لتسکنوا الیهاست» و برای نماز که «تطمئن القلوب» است مصوباتی داشته باشید. هر کس مسجدی ساخت از مالیاتش کم شود. بانک ها برای کسانی که مسجدی می سازند خدمات ویژه بدهند و جزییاتش در کمیسیون فرهنگی تصویب شود.

حجت‌الاسلام قرائتی به موضوع آیین نامه توسعه و ترویج فرهنگ نماز اشاره کرد و گفت: در ماده هفده آیین‌نامه توسعه و ترویج فرهنگ نماز که به شرح زیر است، عمل شود: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موظف است نسبت به پیش بینی بودجه مورد نیاز برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز دستگاه های اجرایی در موافقت نامه های متبادله با آنها اقدام نماید.

این استاد اخلاق و معلم قرآن در ادامه افزود: با همه مشکلات مبلغی را برای نماز و مهدویت کشور در نظر بگیرید زیرا قرآن می فرماید و من قدر علیه رزقه فلینفق یعنی آن گاه که در تنگدستی هستید باز هم کمک کنید.

رئیس ستاد اقامه نماز گفت: در پایان بار دیگر از همه شما و جناب آقای روحانی دوست حدود پنجاه ساله ام تشکر می کنم و از اقامه نماز دو روز عاشورا که یک اذان عملی و دعوت عملی بود متشکرم. از همه وزرا می خواهم هر فصلی نیم ساعت با معاونین و مدیران خود راجع به وضع نماز حوزه مسئولیتی خود بپردازند که خداوند می فرماید این تلاش و تدبیر سبب باز شدن راه های زیاد الهی است «والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا»

وی ادامه داد: در بازرسی از مراکز تحت امر به نمازخانه ها نیز توجه بشود و در ارزیابی کارمندان از اقامه نماز آنان غفلت نشود. جناب آقای دکتر روحانی امروز شخص جنابعالی و همکارانتان مصداق روشن «مکناهم فی الارض» هستید و اقامه نماز کار شماست اکنون که این دوست قدیمی حرکتی انجام داده شما از هیچ نوع حمایتی دریغ نفرمایید تا شاید در پایان عمر و زمان ملاقات کلمه « اشهد انک قد اقمت الصلوة» را بشنوید زیرا که در حدیث می خوانیم نماز به بعضی می گوید «کرمتنی کرمک الله» ولی به بعضی دیگر می گوید «ضیعتنی ضیعک الله»
[ دوشنبه 29 دی 1393 ] [ 03:47 ب.ظ ] [ سرباز ولایت ]
.: Weblog Themes By salehon :.

درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic